Z dniem 1 października 2019 r. Wydział Nauk Ekonomicznych i Zarządzania zmienił nazwę na Wydział Ekonomii, Finansów i Zarządzania.
Aktualna strona Wydziału Ekonomii, Finansów i Zarządzania »
Wydział Nauk Ekonomicznych
i Zarządzania
ul. Mickiewicza 64
71-101 Szczecin
tel. (+48) 91 444 1801
brazyliaPolscy naukowcy mają możliwość skorzystania ze stypendium rządu brazylijskiego, ufundowane przez agencję CAPES (Coordenação de Aperfeiçoamento de Pessoal de Nível Superior), na pobyt badawczo-naukowy trwający od 15 dni do 12 miesięcy (niektóre uniwersytety nie przyjmują na okres krótszy niż 2 miesiące lub na okres dłuższy niż 6 miesięcy). 

Rekrutacja odbywa się w sposób ciągły i aplikować można w dowolnym momencie.

Stypendium wynosi:
- młodszy doktor - R$ 6.931,54 na miesiąc (= ok. 8.248 PLN)
- starszy pracownik naukowy - R$ 8.905,42 na miesiąc (= ok. 10.597 PLN)
Ponadto rząd Brazylii zapewnia jednorazowy dodatek na przeprowadzkę w wysokości R$ 2.000 oraz bilet lotniczy.

Kandydat musi być wcześniej zaakceptowany przez dany Uniwersytet, zaś dokumenty składa w imieniu kandydata koordynator brazylijski (np. pracownik naukowy uczelni w Brazylii, z którym nawiązaliśmy kontakt w ramach wspólnych zainteresowań badawczych), służąc radą i pomocą w razie potrzeby. 
Do przyjazdu nie jest konieczna znajomość j. portugalskiego - jeśli dany uniwersytet lub instytut badawczy zaakceptuje kandydata z j. angielskim lub innym (duża cześć pracowników naukowych w Brazylii sprawnie posługuje się j. angielskim).

Szczegóły znajdą Państwo w dokumencie (w j. portugalskim): 
http://www.capes.gov.br/images/stories/download/editais/12112014-065-2014-PVE.pdf

Natomiast pod poniższym linkiem znajdą Państwo formularz oraz terminarz rozpatrywania wniosków (w j. portugalskim): 
http://www.capes.gov.br/cooperacao-internacional/multinacional/pve

Na stronie http://inct.cnpq.br/institutos/ znajdą Państwo interaktywną listę najlepszych instytutów badawczych w Brazylii, z krótkim opisem prowadzonych badań. 
Rząd Brazylii zachęca do kontaktu z tymi instytutami w celu nawiązania współpracy międzynarodowej (duża część naukowców porozumiewa się w j. angielskim).

Jak do nas trafić


mapa wneiz